"Teşekkürler" Projesi


2n14.com olarak, birçok alanda “ortak fayda”yı önemsiyoruz ve sürdürülebilir yeni projeler geliştirmeye gayret ediyoruz.

“Teşekkürler” projemizdeki ortak fayda, maddi olarak dezavantajlı, engelli çocuklarımızın ailelerine ulaşarak, asgari besin ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılanması için destek sunulmasıyla karşımıza çıkıyor.

< GERİ
İLERİ >
2n14 Teşekkürler Projesi

Ege COŞKUN

"2n14 Korunmuş Lezzetler", "Teşekkürler Projesi" kapsamında ziyarete gittiğimiz eve girdiğimizde Ege'nin bir kriz anı sonrasıydı ve annesi Şenay Hanım hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Annesi Şenay Hanım 16 yaşında olan Ege'ye bakmanın ve zaptetmenin oldukça zor olduğunu söylüyor çünkü kriz anında saldırıyor ve eve de zarar veriyor. Bu ağır saldırganlık hali nedeniyle vitrin, büfe gibi birçok ev eşyası ortadan kaldırılmış durumda ve Ege'yi pencerelerden uzak tutmaya çalışıyorlar. Ege'nin otizm orani %80 civarında ve ayrıca dirençli epilepsi nedeniyle sinir krizleri ve nöbet geldiğinde günlerce sürüyor.

Ege'nin günler süren bu kriz anlarından en çok zarar gören ve etkilenen 7 yaşındaki kızkardeşi Ezgi. Abisi Ege'nin kendisine zarar vermesini anlamakta zorlanan Ezgi'nin hem çok üzüldüğünü hem de derslerine konsantrasyonu çok etkilediğini söylüyor Şenay Hanim. Sakinleştirici ilaçlara rağmen Ege'nin hiç değişmeyen durumu nedeniyle doktor arayışlarını sürdüren ailede maddi koşullar da oldukça yetersiz. Baba konfeksiyonda çalışıyor. 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazırlanan yardım kolisini teslim alıp teşekkür eden babaannesi bazen yardıma geliyor fakat onun da yardımları yeterli olmuyormuş.

Yaşlanmaktan korkan annesi Ege'yi daha da zor günlerin beklediğini söylüyor. Bakıcı veya bakımevi gibi yardımlara ihtiyaçlari var fakat bu ek harcamalar için yeterli olanakları yok. Her türden desteğe ihtiyaçları var.

2n14 Teşekkürler Projesi

Ahmet KAĞAN

"2n14 Korunmuş Lezzetler", "Teşekkürler Projesi" kapsamında ikinci kez evlerine ziyarete gittiğimiz Ahmet Kağan, otizmin zorlu süreçlerini yaşıyor.

Daha önce hayat hikayesine değindiğimiz ailede babanın işsizlik durumu ve kiralık ev arayışları devam ediyor.

Anne Çiğdem Hanım, evdeki maddi sorunların ve çocuklarının gerek fiziksel gerekse psikolojik sorunlarının devam etmesine rağmen "2n14 Korunmuş Lezzetler" tarafından yeniden ziyaret edildiği için çok mutlu oluyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Muhammet YUSUF

Yatağa bağımlı olan 9 yaşındaki Muhammet Yusuf, nöro-motor gelişim geriliği ve bir çeşit kemik hastalığı ile mücadele ediyor.

Gelişim geriliği nedeniyle oturamıyor ve omurga tedavisi için her gün 6 kez 20 dakikalık periyotlarla kendisi için özel olarak hazırlanmış bir mekanizmaya bağlanıyor. Annesi Emine Hanım bu cihazın kullanılmasının çok zor olduğunu söylüyor. Ayrıca rehabilitasyon merkezine de gidiyorlar haftada 2 gün fakat yeterli olmuyor. İstanbul'da akrabaları yok ama bazen memleketten kardeşi geliyor Emine Hanım'ın yardımına.

"2n14 Korunmuş Lezzetler" tarafından hazırlanan gıda kolisini teslim ettiğimiz aile, ödemekte zorlandıkları evde kirada oturuyor ve baba iş buldukça otoparklarda çalışıyor. Muhammet, rehabilitasyon merkezine de babasının çalıştığı otoparktaki müşteri araçlarıyla, rica edilerek alınıp götürülebiliyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Elanur TAŞ

Doğuştan otizmli olan Elanur, fiziksel gelişiminde sorunlarla mücadele ediyor. Yürüyemiyor, ellerini ve kollarını kullanamıyor. 14 yaşında olan ve hala bez kullanan Elanur'a annesi Sabiha Hanım bakıyor.

Ozellikle İsmail YK dinlemeyi, müziği ve renkli takılari cok seviyor. 7 ay boyunca her gün fizik tedavi gördüğü dönemleri de olmuş Elanur'un fakat geri dönüşleri başarılı olmamış maalesef... Halen kısa süreli de olsa hem rehabilitasyon merkezine ve fizik tedaviye giden ailede babanın iş bulması bekleniyor.

"2n14 Korunmuş Lezzetler" tarafından hazırlanan yardım kolisini alırken teşekkur eden anne Sabiha Hanım en çok Elanur'un giderek yatağa bağımlı hale gelmesinden endişe ediyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Oğuzhan KARAGÖZ

Şu sıralar lise öğrencisi olan Oğuzhan, fiziksel problemleri olmamasına rağmen sosyal hayatında ciddi problemler yaşıyor. İçe kapanik bir hali olan Oğuzhan'ın sosyal ilişkileri de zayıf. Okulunu, gezmeyi ve bilgisayar oyunlarını seven Oğuzhan, kendini ifade etmekte oldukça başarılı. "Arkadaşlarım bana bazen uyum sağlamıyor" diyor. Okulda ve sosyal hayatta dışlanmasının kendisini çok üzdüğünü ve bu yüzden en çok 28 yaşındaki abisi Ersin ile kendini rahat hissettiğini söylüyor.

"2n14 Korunmuş Lezzetler" tarafından özenle hazırladığımız gıda kolisini kendisine teslim ettiğimiz Oğuzhan çok mutlu oluyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Oguzhan MUTAF

20 yaşında olan, bütün gününü evde bilgisayar ve oyun başında geçiren ve dış dünyadan kopuk sayılan Oğuzhan, doğuştan itibaren gelişim bozukluğu yaşıyor.

Annesi Ayşe Hanım, Oğuzhan'ın kıyafetlere, alışverişe ve kendisine çok düşkün olduğunu söylüyor. Daha önce bir süre gittikleri rehabilitasyon merkezini 1 yıl önce bırakmışlar, zorluklarından dolayı. Tekrar devam etmek istiyorlar ama baba tekstil sektöründe iş buldukça çalışıyor ve borçlarından dolayı sigortalı bir işe giremiyor.

"2n14 Korunmuş Lezzetler" tarafindan hazırlanan gıda kolisi için teşekkür eden anne Ayşe Hanım da evde el işi yapıp satmaya çalışıyor. Maddi zorlukları yine de aşamıyorlar...

2n14 Teşekkürler Projesi

Abdülkadir ARSLAN

Doğum sırasında yaşanan bazı aksilikler nedeniyle fiziksel gelişim bozukluğu olan Abdülkadir aynı zamanda kemik erimesi hastalığı ile de mücadele ediyor.

Annesi Fatma Hanım, oğlunun futbolu, özellikle de Beşiktaş'ı çok sevdiğini söylüyor. İlköğretim 8.sınıf öğrencisi olan Abdülkadir okulun ve eğitimin çok faydasını görüyormuş. Sosyal olarak oldukça dışa dönük olan Abdülkadir'in söylediklerini ancak annesi anlayabiliyor. Konuşma bozukluğu nedeniyle özel bir fizik tedavi ihtiyacı olmasına rağmen 3 çocuklu ailenin bu masraflari karşılayacak maddi olanaklari bulunmuyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Ahmet KAĞAN

Başta otizmin zorlu süreci, yoksulluk içinde ve engelli bir babanın sorumluluğunda bir ailede gerçek bir yaşam mücadelesi...
Ahmet Kağan'ın babası bir iş kazasında sağ elini kaybetmiş ve iş bulduğu ölçüde aileyi geçindirmeye çalışıyor. İletişime tamamen kapalı ve konuşma yetisi olmayan Ahmet Kağan'a annesi bakıyor. Kendisini ve isteklerini ifade edemediği için sinirlenen, obsesif, kendisine de ve annesine zarar veren, şiddete eğilimli bir çocuk Ahmet Kağan. Annesi gerek evde gerek dışarda onu zaptetmekte zorlandığını söylüyor. Büyüyüp güçlendikçe başa çıkmakta daha da zorlanacağından emin ve gelecekten korkuyor.

Ahmet Kağan'ın babaannesine ait olan ve şu anda yaşadıklari evden çıkmalarını istediği ailesi, gelecek bir kira yükünü de kaldirabilecek durumda değil. Annesi de fiziksel ve psikolojik sorunlari olmasina ragmen gelir sağlamak için olarak gündelikçi olarak çalışıyor zaman zaman. Böyle zamanlarda Ahmet Kağan'a 12 yaşindaki abi bakmaya çalışıyor. Kardeşinin durumuna çok üzülen abisi de evdeki sorunlu durumdan psikolojik olarak çok etkileniyor ve derslerine olan konsantrasyonunu çok etkiliyor. Ailenin ve evin çok çeşitli sorun ve ihtiyaçları var ve anne kendilerine uzanacak her elin kıymetli olduğunu söylüyor.

2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazirlanip evlerine ulaştirdiğimiz yardim kolisi, bir yardım eli niteliğini taşıyor. Daha çok yardım bekliyorlar...

2n14 Teşekkürler Projesi

Berk Berat AVCI

Berat, doğar doğmaz ailesinin dağilmasıyla hayata sorunlarla başlayan henüz 28 aylık otizmli bir bebek. Anne ve babası minik Berat doğduktan birkaç ay sonra boşanmış. Boşanmanin ardından evi terkeden annesinin gidişiyle sorunlar maddi olanakların yetersizliği ile daha da büyümüş.

Berat'ın yeni başlayan otizm mücadelesinde şu anda tüm yükü ona bakan yaşlı babaannesi çekiyor. Zaten annesinin yokluğunu da farkedemeyecek kadar küçük. Hayatla tek baği ona bakan babaannesi.

Henüz çok minik olan, tüm dünyası oyundan ibaret olan Berat'ın evine getirdiğimiz ve 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazirlanan yardım kolisi hemen renkli ve yeni bir oyuncağa dönüşüyor onun için.

Babaannesi Berat büyüdükçe ona nasil bakacağını bilmiyor...

2n14 Teşekkürler Projesi

Ada ŞEKER

Ada, o da küçük bir down sendromlu. Oldukça dışa dönük ve iletişime açık bir çocuk Ada. Misafirleri çok seviyor ve neşesi onu gören herkesi etkileyecek türden. Annesi Ada'ya bakmak için, işini bırakmak zorunda kalmış ama babasının aldığı tek maaş aileye yetmiyor. Evinde yaşadıkları anneannesi de ileri yaşına rağmen gündelikçi olarak çalışıyor iş buldukça. Kızının ve damadının yükünü hafifletmek için ortak bir yaşam kurmuşlar.

Ada yeni başladığı kreşe gitmeye başladıktan sonra konuşma yetisi artmış ve diğer çocukları gözlemleyerek daha çok sosyalleşmiş. Fakat annesi, Ada'nın daha özel ve nitelikli bir eğitime ihtiyacı olduğunu söylüyor. İhtiyaç duydukları özel eğitim ücretlerini karşılayacak maddi imkanları ise ne yazık ki yok.

Ada eve gelen ve 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafindan hazirlanan yardım kolisini büyük bir merakla açtırıyor. Gözlerinden okunan teşekkürü onun adına anneannesi iletiyor...

2n14 Teşekkürler Projesi

Derviş Can GÜL

Ailesiyle yaşayan epilepsi hastasi ve aynı zamanda zihinsel engelli olan Derviş Can, utangaç ve içe kapanık bir ruh haline sahip. Uzun süren ikna çabaları sonunda ancak iletişime geçebiliyor...

Tamamen ona bakan annesine bağımlı olan Derviş Can'ın, günden güne artan fiziksel sorunları da aileyi zorlamaya başlamış. Maddi olanakları oldukça kısıtlı olan ailede ev içi yaşam alanlarının da sorunları büyük. Büyük küçük her türden yardima ihtiyaçlari var bu yüzden evlerine gelen ve 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazırlanan koli onları çok mutlu ediyor.

2n14 Teşekkürler Projesi

Saadet TANRIKULU

27 yıl boyunca otizmle yaşam mücadelesi veren Saadet ve ailesi, bu hastalığın maddi ve manevi tüm zorluklarını yaşamışlar ve yaşamaya devam ediyorlar. Zaten konuşma becerisi olmayan ve iletişime de kapalı olan Saadet, 25 yaşından sonra yavaş yavaş yürümekte de zorlanmaya başlamış ve hareket kabiliyeti de giderek azalıyor.

Bu hastalıkla esas mücadeleyi kendisinin verdiğini, gençliğini ve ömrünü bu zorlu yolda tükettiğini söyleyen Saadet'in annesi, şimdi onun yatağa bağlanmasından endişe ediyor. Saadet'in daha önce rutubetli, karanlik ve küçük olan evlerinden sonra taşındıklari bu evi çok sevdiğini ve burada mutlu olduğunu görmeleri ailenin tek teselli kaynaği.
2n14 Korunmuş Lezzetler tarafindan hazirlanan yardim kolisini alip teşekkür eden ve otizmli bir bireyin oldugu bir ailede maddi ve manevi ihtiyaçların getirdiği ağir yükten bahseden babasi, bu yardimlarin devamli olmasi istiyor...

2n14 Teşekkürler Projesi

Ali Rıza YILMAZ

Çeşitli fiziksel anomililer ile dünyaya gelen Ali Rıza, bebekliğinden bugüne birçok cerrahi operasyon geçirerek zorlu süreçlerden geçmiş. Asgari ücretin de altinda çalışan babasının kazacıyla yaşamaya çalışan ailede, en büyük ekonomik yük Ali Rıza'nın ameliyat masrafları. Ikiz kızkardeşiyle birlikte, ilkögretim 4.sınıf ögrencisi olan Ali Rıza aslında okulunu da öğretmenleri de çok seviyor. Onlarca defa el ve göz ameliyatları geçirdiğini söyleyen annesi, Ali Rıza'nin fiziksel görünümü nedeniyle okulda akran zorbalığına maruz kaldığını ve kendisiyle dalga geçildiği için zaman zaman çok sevdigi okuluna bile gitmek istemediğini söylüyor.

Hala geçirmesi gereken cerrahi operasyonların maddi yükü aileyi düşündürüyor. Artık hiçbir operasyon geçirmek istemeyen Ali Riza daha sağlıklı bir yaşam istiyor. Kendisi için 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazırlanan yardim kolisine ve evlerine yapılan bu ziyarete ikiz kardeşler çok seviniyorlar.

2n14 Teşekkürler Projesi

Sudenaz ALTUNER

Kapıcılık yapan babası ve 2 kardeşiyle bir apartmanın otopark girişinde oldukça küçük bir alanda ev haline getirilmiş bir depoda yaşayan Sudenaz, ilköğretim 4.sınıf öğrencisi. Yaşam alanları oldukça sorunlu ve hiç günışığı almayan bu yerde yaşamaya çalışan Sudenaz ve kardeşleri evde yeterli hareket alanına bile sahip değiller. Sudenaz tüm bu zorluklara rağmen ögretmen olmak istiyor. Bu hayalinin önündeki en büyük engel öğrenme güçlüğü çekmesi ve disleksi sorunları olması.

Çevreden gelen yardımlarla okul, giyim ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan Sudenaz ve kardeşi, 2n14 Korunmuş Lezzetler tarafından hazırlanan yardım kolisine de çok seviniyorlar. Her türden yardıma ihtiyaçları var.

 

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

•  Müşterilerimizin 250 TL miktarı üzerindeki tüm alışverişlerinin %10’luk bir kısmı ortak bir havuzda toplanarak, ortak bağışçılar sistemi sağlanmaktadır.

•  Biriken bağışlar sayesinde, sağlıklı beslenme ilkeleri gözetilen “2n14.com gıda yardım kolileri” hazırlanıyor.

•  İşbirliği yaptığımız, aktif olarak faaliyet gösteren dernek ve vakıflar gibi sivil toplum örgütleri ile birlikte gerçek ihtiyaç sahipleri belirleniyor ve koliler onlara ulaştırılıyor. Aynı zamanda, destek verdiğimiz sivil toplum örgütlerine de bağışçı desteği sağlanmış oluyor.

 

SÜREÇ NASIL TAKİP EDİLECEK?

“Teşekkürler” projesi kapsamında, kolilerin hazırlanmasından evlere ulaşmasına kadar geçen sürecin belli başlı detayları, peryodik olarak web sitemiz üzerinden takip edilebilecek.

 

PROJEYE KATILIM

“Teşekkürler” projesiyle ilgili daha fazla bilgi almak veya katkı sağlamak dilerseniz lütfen aşağıdaki e-posta adresine mesaj gönderiniz: [email protected]

 

"Teşekkürler" Projesi