Basın


Timeout, Nisan 2017

‘Korunmuş Lezzetler’in güvenilir adresi: 2n14.com

Timeout

2n14 Korunmuş Lezzetler Projesi’ni ve ortaya çıkış hikayesini anlatabilir misiniz?

2n14 Genetiği Korunmuş Lezzetler Projesi; sağlıklı yaşamı destekleyen, güvenilir bilimsel araştırma verileriyle şekillenen, “hem lezzet hem sağlık” prensibiyle hareket eden, geleneksel üretim yöntemlerini benimseyen, “Sadece Genetiği Korunmuş Lezzetler” ilkesiyle yolunu çizen bir “iyi yaşam” hareketidir. Bu proje, küresel ölçekte giderek artan gıda güvenliği konusunda neler yapılabilir sorusunun cevabını ararken ortaya çıktı. Proje çerçevesinde; geleneksel üretim yöntemlerini, kimyasal katkıların ve koruyucuların zararlarını, yerli tohumun önemini, biyodinamik tarımın yararlarını ve bu doğrultuda üretilen ürünlerimizi farklı platformlarda tanıtarak, daha güvenli ve sağlıklı bir gelecek inşa edebilmeyi hedefliyoruz.

 

Projede yer alan ürünlerden bahsedebilir misiniz?

2n14’te yalnızca genetiği korunmuş ürünleri bulabilirsiniz. Sebze, meyve ve bakliyat ürünlerimiz; yerel tohumlar kullanılarak, geleneksel tarım yöntemleriyle, tarım ilacı veya kimyasal gübre kullanılmadan üretilir. Hayvansal ürünlerimiz ise antibiyotiksiz ve hormonsuz, serbest gezinen ve doğal şartlarda yetiştirilen hayvanlarımızdan elde edilir. Ürünlerimizde GDO, tarım ilacı, hormon, antibiyotik, herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi kesinlikle kullanılmaz.

 

Son zamanlarda adını sık duyduğumuz “Siyez Buğdayı” ve yan ürünleri de projeniz kapsamında yer alıyor...

Evet, genetiği korunmuş ve biyogenetik müdahaleye uğramamış buğday olan Siyez buğdayı ve ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. 2n14 kromozom özelliği nedeniyle, Dünya Slow Food organizasyonu tarafından PRESIDIA ilan edilen Siyez Buğdayı projemiz içinde önemli bir yer tutuyor. Bu buğdaydan elde ettiğimiz un ile ürettiğimiz ekmeklerimizin rüşeym ve kepeği fabrikasyon ekmekler gibi ayrılmıyor, ekşi maya ile hazırlanıyor ve odun ateşinde pişiriliyor. Siyez ürünlerimiz arasında; buğday, tam buğday unu, bulgur, tarhana, galeta unu, erişte, mantı ve makarna çeşitleri de yer alıyor.

 

Projede yer alan diğer ürünlerinizden de bahsedebilir misiniz?

2n14 ürün yelpazesini hazırlarken, mutfağınızda yer almasını istediğiniz tüm lezzetleri, en doğal ve en sağlıklı hali ile bir araya getirmek istedik. Kahvaltılık ürünlerimiz arasında; şirden mayalı özel üretim peynirler, petek balı, yayık tereyağı, soğuk sıkım pekmezler, serbest gezinen köy tavuğu yumurtaları ve ilaçsız yetiştirilen yerli zeytin çeşitleri yer alıyor. Yerli tohumlardan, geleneksel tarım yöntemleri ile tüm kimyasalsız yetiştirilen sebzelerimizin yanı sıra, şarküteri ürünleri, manda ürünleri, doğal fermente turşular, sebze ve meyve kuruları, tane ve toz baharatlar, yağlar, kırmızı etler, baklagiller, kuruyemişler, soslar, salçalar ve doğal sabunlara da yine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Ürün yelpazenizde yer alabilmek için en önemli kriterler nelerdir?

Sunulan lezzetlerin tamamı, 17 ana başlık altında, 200’den fazla kriter içeren “2n14 Onaylı Tedarikçi Ağı” kriterleri değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan üreticilerden temin edilir. Toprak analizleri, numune kalitesi, gıda güvenliği yönetimine uygunluğu, GDO, pestisit, aflatoksin, antibiyotik gibi laboratuvar analizleri, hijyen şartları, insan hakları ve çocuk işçi çalıştırma, çevre güvenliği gibi ana kriterlerimiz var. Yıllık bazda yapılan anlaşmalar doğrultusunda, ağa dahil olan üreticilerin ihtiyaçları olan tüm destek bizim tarafımızdan sağlanıyor. Bunun karşılığında yıllık üretimlerinin tamamı kendilerinden satın alarak, hem yerel üreticiyi destekliyor, hem sürdürülebilir tarım ilkelerine göre üretim gerçekleştiriyor, hem de toplum sağlığını tehdit edecek tüm unsurlar ortadan kaldırılarak son tüketicinin “gerçek ve korunmuş” gıdaya ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Ürünlerinizde kalite sürekliliğini nasıl koruyabiliyorsunuz? Üretimde ve ürün denetlemede nasıl bir kontrol mekanizması uyguluyorsunuz?

7 coğrafi bölgede, 29 üretim alanımız mevcut. Tüm ürünlerin kendi dinamiklerine en uygun toprak ve coğrafi koşullarda üretilmesi 2n14 olarak önceliğimiz. Geleceğimizi tehdit eden GDO ve gıdalarda oluşabilecek potansiyel tehditleri içeren tüm gerekli analizler, İsviçre Merkezli SGS firması laboratuvarlarında gerçekleştiriliyor. Bu analizler tüm ürün gruplarımıza düzenli şekilde uygulanıyor ve 2n14.com web sitemiz üzerindeki “Kalite Beyanı” bölümünde yayınlanıyor.

 

Araştırmalarınız sırasında, gıda endüstrisinde karşılaştığınız tehlikelerden bahsedebilir misiniz?

Maalesef, tespitlerimiz doğrultusunda en büyük gıda güvenliği sorunlarının, un ve unlu mamuller, kahvaltılık, kırmızı et ve sebze gruplarında yaşandığını gördük. Üretimlerde kullanılan hazır mayalardan, GDO’lu katkı ve koruyuculara, sebzelere atılan onlarca zararlı kimyasaldan, hayvanlara verilen GDO’lu yemlere, antibiyotiklerden hormonlara kadar karşılaştığımız yüzlerce olumsuz durum var. Örneğin, Türk mutfağının vazgeçilmezi asma yaprağı 3 ay gibi kısa bir sürede tam 11 kez ayrı kimyasal ilaçlamaya maruz kalıyor. Üstelik neredeyse tamamının testler sonucunda kanserojen olduğu ve insan sağlığı üzerinde zararlı oldukları bilindiği halde... Kontrolsüz ve bilinçsiz üretim, maalesef ülkemizi “gıda terörü”ne maruz bırakmış durumda.

 

Ürünlerinizi Türkiye’nin her yerine ulaştırabiliyor musunuz? Ürünlerinizin tazeliğini korumak için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Ülkemizdeki tüm illere teslimat yapıyoruz. İstanbul içinde özel soğutuculu araçlarımız ile teslimat gerçekleştirirken, şehir dışı siparişlerde kargo şirketleriyle özel anlaşmalarımız doğrultusunda çalışıyoruz. Kullandığımız ambalajlama ve soğuk zincir çözümlerimizle 40° üzerindeki sıcaklıklarda dahi 60 saat boyunca soğuk zincire sadık kalarak Türkiye’ye teslimat gerçekleştirebiliyoruz.

 

Sosyal sorumluluk alanında üstlendiğiniz rolden bahsedebilir misiniz?

2n14 Korunmuş Lezzetler projesi ve projenin ticari kısmı diyebileceğimiz 2n14.com, aynı zamanda “sosyal şirket” statüsünde faaliyetlerini yürütmekte. Öncelikle imzacısı olduğumuz “Küresel İlkeler Sözleşmesi” maddelerine tam uyumlulukla hareket etmek, bizim için bir gurur kaynağı. Buna ek olarak, kurumsal sosyal sorumluluk planlarımız çerçevesinde geliştirdiğimiz “Teşekkürler” projemizle zihinsel engelli ve maddi olarak dezavantajlı ailelere düzenli yardımlar sağlıyoruz. Yıllık karlılığımızın bir miktarının Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanması, Toplum Gönüllüleri Vakfı ile ortak yürütülen engelli gençlere yönelik projeler, yüksek lisans ve doktora yapan bireylere ait burs destekleri toplumsal duyarlılığımızı yansıtan iş birliklerimizden bazıları.

Aynı zamanda ülke genelinde düzenlenecek “Sağlıklı Bir Gelecek” temalı bilinçlendirme konferans dizilerimizle de içinde bulunduğumuz toplumun bilinç düzey seviyesini daha üst seviyelere çıkartmayı planlıyoruz.

En büyük dayanağımız, geleneksel yöntemlerle, yerli tohumlardan ve ilaçsız tarımla yapılacak bir üretimin hayal olmadığı gerçeğiydi. Temiz bir süreç işletebileceğimize ve tüm ürünleri analizleriyle dostlarımızla paylaşabileceğimize hep inandık. Bu inancımızla çıktığımız yolda da, Türkiye genelinde binlerce dostumuza bizi hiç yalnız bırakmadıkları için gönülden teşekkür ederiz.